sobota, 13 września 2014

Tutorial na broszkę :)

MATERIAŁY
Do wykonania tej broszki potrzebujecie:
- kaboszon płaski z jednej strony (dowolna wielkość),
- TOHO 11o i 15o ,
- igła (np. Beadsmith 12), nici (ja wybrałam nylonowe), nożyczki, klej (u mnie Gutermann)
- kawałek filcu i skórki do podszycia broszki,
- zapięcie broszki
oraz materiały pomocnicze (np. mata filcowa, pojemniczki na koraliki itp. według potrzeb)


Nie zapomnijcie także o dodatkach, które będą wspaniałym wykończeniem naszej broszki. Ja wybrałam ten miedziany kwiatuszek :)

Ps. Podczas szycia zwracajcie uwagę na to, by pewnie zaciągać nitkę - koraliki powinny ściśle do siebie przylegać.


MOCNA PODSTAWA
Zaczynamy od przyklejenia kaboszonu do kawałka filcu. Następnie nawlekamy nitkę na igłę. Na końcu nitki robimy supełek i przeszywamy nitkę od spodu tuż przy kaboszonie. Przeszywamy nitkę jeszcze 1-2 razy. Następnie nawlekamy na nitkę 2 koraliki 11o. Wbijamy igłę od góry i przeszywamy od dołu, kolejny raz przewlekając igłę przez 2 koraliki.


PARZYSTA ILOŚĆ KORALIKÓW
Nawlekamy kolejne 2 koraliki, wbijamy igłę od góry i przeszywamy od dołu celując w miejsce przed 3 ostatnimi koralikami. Przeszywamy igłę przez te 3 koraliki i dodajemy kolejne 2 koraliki. Powtarzamy czynność aż do uzyskania obręczy wokół kaboszonu. Pamiętajmy, że ilość koralików w obręczy musi być PARZYSTA!


Po uzyskaniu 1-wszej obręczy, nawlekamy 1 koralik 11o i przewlekamy go pomiędzy dwa koraliki, omijając po drodze 1 koralik (czyli przewlekamy koralik przez 1 i 3 z kolei). Formuujemy tzw. "schodki" albo jak kto woli"ząbki od zamka błyskawicznego". Czynność powtarzamy aż do uzyskania 2 obręczy.
                                                                                           

Powinna ona wyglądać jak na zdjęciu powyżej. Kończymy przewlekając igłę przez górny koralik.

UZUPEŁNIAMY LUKI
Następnie nawlekamy 1 koralik 11o i przewlekamy go między dwoma górnymi koralikami (uzupełniamy luki).

Czynność powtarzamy aż do uzyskania kolejnej obręczy. Kończymy przewlekając igłę przez górny koralik. Aby wzmocnić naszą obręcz, użyjemy mniejszych koralików - TOHO 15o. Tworzymy kolejne 2 obręcze takim samym sposobem jak poprzednio.


Powinniśmy uzyskać taki efekt jak na zdjęciu. Pamiętajmy, by nie ucinać nitki przy koralikach, ale przeszyć ją przez filc parę razy i zabezpieczyć. Dopiero wtedy możemy uciąć nić oraz odciąć zbędny kawałek filcu wokół kaboszonu.


RAMIONA GWIAZDY
Należy jeszcze przyozdobić boki naszej broszki. Do tego użyjemy TOHO 15o. Wbijamy igłę z nitką od spodu (oczywiście zabezpieczając ją supełkiem) i przebijamy się przez najbardziej zewnętrzny koralik dolnej obręczy. Nawlekamy 3 koraliki 15o i wbijamy igłę w kolejny wystający 11o (omijając przy tym jeden 11o). Czynność tę powtarzamy przez cały dolny obwód broszki.


DODATKOWA OZDOBA
Po uzyskaniu wszystkich ramion dookoła naszej broszki, możemy jeszcze przyozdobić ją kwiatkiem. Jeśli kończy wam się nitka, zabezpieczcie ją od spodu supełkiem i zacznijcie od nowa. Możecie jednak użyć tej samej nitki - po prostu przeszyjcie się przez parę koralików do góry.

ZAPIĘCIE
Po dodaniu ozdobnego kwiatka, nadszedł czas na zapięcie. Wybieramy odpowiedni kolor skórki (lub zamszu), nacinamy ją delikatnie w miejscach gdzie przebije się zapięcie broszki (można sobie te miejsca oznaczyć od spodu ołówkiem i przeciąć). Przebijamy zapięcie broszki i po przyłożeniu skórki, odcinamy jej zbędne kawałki. Przyklejamy skórkę do broszki i dodatkowo obszywamy brzegi skórki koralikami - w ten sposób broszka z obu stron będzie prezentować się wspaniale.

Jest to mój 1-wszy tutorial, dlatego jestem ciekawa waszej opinii. Czy jest on czytelny i zrozumiały? Oczywiście oddaję go w wasze ręce zupełnie za darmo, mając nadzieję, że komuś się przyda. W zamian proszę o wpisywanie w komentarzach linków do tutoriali, które uznałyście za ciekawe i pomocne. Pozdrawiam! :)


20 komentarzy:

 1. jako osoba początkująca w koralikowaniu wolę tutoriale, w których zdjęcie mówi więcej niż opis pod nim. zwłaszcza, jeśli chodzi o problematyczną kwestię "gdzie to się wbija?" : )
  proponowałabym Ci zrobienie zdjęć pomiędzy kolejnymi etapami, z 1-2 koralikami nawleczonymi na nić. a może wystarczyłby zoom?
  będę wypatrywać kolejnych tutoriali od Ciebie, bo robisz piękną biżuterię i na pewno wiele można się od Ciebie nauczyć : )

  podsyłam Ci link do jednego z tutoriali, które były dla mnie pomocne - dużo gorsza jakość zdjęć niż u Ciebie, ale jest ich więcej i gęściej
  http://biser.info/node/308551

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za uwagi, na pewno przydadzą się w tworzeniu kolejnego tutka ;) Myślałam o ty, by robić więcej zdjęć; chciałam jednak uniknąć zbytniego rozdrabniania się. Masz jednak rację, że dla osób początkujących im więcej szczegółów tym lepiej. Zastanawiam się także nad filmem - albo z posklejanych kolejno zdjęć (tylko większej ich ilości) albo całość pracy, tylko gdzieniegdzie w przyspieszonym tempie.
   Dzięki za link. (Faktycznie są tam zoomy i szczegółowe zdjęcia z uwzględnieniem niemal każdego etapu, czego u mnie brakuje).
   Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń
 2. Opis jest super, ale ja wolę gotową brochę:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Basiu! :* Opis jak sądzę w zależności od stopnia zaawansowania osoby podejmującej się wykonania broszki będzie bardziej lub mniej zrozumiały. Wolałabym, by był zrozumiały dla każdego, dlatego mój kolejny tutorial będzie pewnie bardziej szczegółowy. Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Świetny kursik, ale to co z niego wyszło jest zachwycajce:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję dziękuję :) Niedługo zrobię kolejny. Możliwe, że tym razem wezmę pod lupę kolczyki ;)

   Usuń
 4. Jak dla mnie tutek zrozumiały :) Pewnie za jakiś czas pokuszę się o wykorzystanie, bo nie wygląda tak strasznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to super - tak jak pisałam dla jednych będzie bardziej, dla innych mniej zrozumiały, w zależności od stopnia zaawansowania ;) To działaj, działaj - czekam na efekty :):)

   Usuń
 5. Ja lubię wszelkie tutoriale, fajnie dowiedzieć się jak robią TO inni:)
  Muszę jednak powiedzieć, że z pewnością nie jest to instrukcja dla żółtodziobów.
  PS Świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla żółtodziobów niekoniecznie - to fakt. Kolejny będzie trochę bardziej szczegółowy ;) Co do zdjęć - starałam się, by były wyraźne. Nie są może idealne, ale jeszcze się trochę pobawię i będzie git :) Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Świetny tutorial, bardzo dziękuję. Znalazłam taki tutorial: http://www.oceaniecreations.fr/blog/schema-bijoux-perles-broderie-sertissage-colle/?page=

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super ten tutorial, który podałaś - dzięki wielkie :)

   Usuń
 7. Żółtodziób też da radę :) mi się udało więc tutek jest dobry :) oby takich więcej :) a ten link co podała Lolissa jest świetny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to super, bo szykuję kolejny tutek. Dobrze wiedzieć, że się przydał. Pochwalisz się efektami? ;)

   Usuń
  2. Efekt może nie jest, taki jak Twojej pracy ale mi jak na pierwszy raz się podoba. Moje wypociny znajdziesz tu http://wsiecinitekiniteczek.blogspot.com/2014/09/broszki.html
   A na kolejny tutek czekam z niecierpliwością i na pewno będę go testować :)

   Usuń
  3. Justyna świetna robota! :) Już się pochwaliłam Twoją praca w nowym poście. Pozdrawiam!

   Usuń
 8. Zapisuję aby w wolnej chwili wypróbować swoich sił w tym temacie :-) Tutek raczej zrozumiały. Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to super Joasiu :) Cieszę się i czekam na efekty :) Pozdrowionka!

   Usuń