sobota, 13 września 2014

Znaczenie kolorów...czyli jak cię widzą, tak cię piszą // Fine feathers make fine birds


Pomysł na ten post narodził się po opublikowaniu zdjęć "diamentów" w różnych kolorach. Przyszło mi do głowy, że każdy z nas ma różne upodobania co do kolorów, którymi lubi się otaczać. Czy jest to uwarunkowane psychologicznie? Czy dzięki temu możemy odczytać charakter danej osoby?


Otóż według niektórych uczonych tak, i nie jest to żadna nowość. O czym zatem świadczy sposób w jaki się ubieramy? Istnieje takie stare polskie przysłowie: "Jak cię widzą, tak cię piszą" i choć z drugiej strony mówimy: "Nie oceniaj książki po okładce" pierwsze wrażenie jest najczęściej właściwe. 

Według autora artykułu Mowa ciała - kolor mówi "Ubranie jest elementem wnętrza człowieka i reprezentuje go, ale i człowiek jest elementem ubrania i je reprezentuje. Przez całe, nie tak krótkie dzieje ludzkości barwa stanowiła ozdobę naszych ciał i wzbogacała wygląd, nie tylko wizualnie, ale i symbolicznie. Magii kolorów ulegamy nie zdając sobie z tego sprawy, w dalszym ciągu."  http://www.msfera.pl/mowa-ciala-kolor-mowi.html

Z symboliką koloru stykamy się na co dzień, zaczynając od białej sukni panny młodej, a skończywszy na czarnej żałobnej garderobie. Niemowlętom przypisuje się kolor różowy lub niebieski w zależności od płci (choć to akurat ostatnio kwestia sporna, szczególnie u zwolenników teorii gender). Okazuje się jednak, że to w jaki sposób odbieramy symbolikę kolorów ubrań zależne jest od tego w co wierzymy i w jakim kraju żyjemy. 


Jak widzicie, kolor biały - w Europie symbol czystości i niewinności, w Chinach na przykład symbolizuje śmierć i nieszczęście (warto wiedzieć jeśli macie w planach wybrać się do Chin) ;)
Z kolei w Indiach, panny młode wybiorą czerwoną suknię, przyozdobioną złotem, zamiast białej.
To tyle jeśli chodzi o miejsce zamieszkania i kulturę...jeśli chodzi natomiast o odbiór koloru z psychologicznego punktu widzenia, twierdzi się, że czarny kolor symbolizuje władzę, czerwony pewność siebie i energię, a zielony na przykład potrzebę ciepłą i harmonii. Jaki jest zatem twój ulubiony kolor? 

1. Czerwony - symbolicznie mówi o potrzebie aktywności emocjonalnej i fizycznej (dostrzeż we mnie człowieka z jego problemami).
2. Pomarańczowy - symbolizuje dążenie do osiągnięcia celu, który odpowiada za nasze szczęście (zobacz jak świetnie sobie radzę, wszystko u mnie działa jak w zegarku).
3. Żółty - symbolicznie podpowiada potrzebę kontaktów z innymi oraz próbę rozładowania własnych problemów psychicznych, symbolizuje lęk przed samotnością, może wskazywać też na kłopoty z przewodem pokarmowym na tle nerwowym (porozmawiajmy).
4. Zielony - symbolizuje potrzebę skupienia się na sobie, potrzebę równowagi wewnętrznej, kłopoty emocjonalne. Jest kolorem środka tęczy, między fioletem a czerwienią.
5. Niebieski - symbolizuje potrzebę dokonań i tworzenia czegoś oryginalnego i docenianego społecznie, pragnienie mądrości (zobacz jestem inteligentny i twórczy).
6. Granatowy - podkreśla naszą odpowiedzialność i chęć kontroli ze światem zewnętrznym (nadaję się na przełożonego to przecież oczywiste).
7. Fioletowy - symbolizuje poszukiwanie odpowiedzi na pytania przez zainteresowania sferą duchową, religią, osobowością (jestem wspaniały i uduchowiony).
8. Zloty - symbolizuje umiłowanie materii, marzenia i cele związane z wartościami wymiernymi i konkretnymi. Mówi o pragnieniu znaczenia i podatności na pochwały (pochwal mnie).
9. Srebrny - symbolizuje tęsknotę za uczuciami, poczucie osamotnienia, romantyzm. Kolor ten to tęsknota za miłością, potrzeba przyjaciół i podpory duchowej (jestem spragniony uczuć).
10. Brązowy - symbolizuje zagrożone poczucie bezpieczeństwa, potrzebę stabilizacji, brak wiary w siebie i niepewność przyszłości (zobacz jak świetnie daję sobie radę w pracy).
11. Czarny - symbolizuje próbę skoncentrowania się na sobie, odnalezienia energii do działania. Jest to kolor żałoby i smutku (nie wtrącajcie się w moje sprawy, kiedyś sobie poradzę).
12. Szary -jest kolorem pośrednim między czarnym a białym. Określa potrzebę równowagi i wyciszenia bez manifestowania tych uczuć na zewnątrz (wybacz, że Ci nie pomogę, ale mam wystarczające kłopoty własne, których i tak Ci nie wyjawię, ale rozumiesz...)
13. Biały - symbolizuje ludzi zachłannych na życie, ten kto go nosi, lubi jak coś się wokół dzieje i otrzymuje coraz to nowe bodźce (potrzebuję przestrzeni zobacz jaki jestem wspaniały).  http://www.msfera.pl/mowa-ciala-kolor-mowi.html

Oczywiście jest to jedno z wielu źródeł w Internecie na ten temat (tutaj macie inne: http://odkrywcy.pl/kat,1037741,title,Co-twoj-ulubiony-kolor-mowi-o-tobie,wid,15843001,wiadomosc.html?smg4sticaid=613702) - nie musicie się z tym w ogóle zgadzać. Ciekawa jestem jednak ilu z was te informacje w choćby najmniejszym stopniu się potwierdzą.

Piszcie w komentarzach jaki jest wasz ulubiony kolor i czy mówi on coś o waszym charakterze :)

Na koniec dodam, że osobiście zgadzam się z przysłowiem:"Jak cię widzą, tak cię piszą". Sposób w jaki się ubieramy świadczy o nas; jest to kolejny element mowy ciała i nie powinniśmy go zaniedbywać. Jak mawiał niegdyś mój znajomy: "Pokaż mi swoje buty, a powiem Ci kim jesteś". ;)

2 komentarze:

  1. No to mam problem, bo lubię więcej niż 1 kolor :) W dodatku w inne się ubieram, a w inne się przyozdabiam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Mam tak samo jak ty..." :) W dodatku kolory w jakie się ubieram na przykład zimą są inne od tych, które zakładam latem ;)

      Usuń